piątek, 30 grudnia 2016

Piotr Pawlikowski - warsztat: "Wielościany (i nie tylko) z Geogebrą" w ramach XXVIKKSNM.

Tytuł warsztatów: Wielościany (i nie tylko) z Geogebrą
Prowadzący zajęcia: Piotr Pawlikowski
Reprezentuje: Warsztat Otwarty.
Grupa odbiorców: szkoła ponadgimnazjalna.
Streszczenie zajęć: Podczas zajęć podzielę się moimi doświadczeniami w praktycznym wykorzystaniu GeoGebry do nauczania matematyki w liceum. 
Forma zajęć: warsztat
Czas trwania zajęć: 90 min

Piotr Pawlikowski o sobie:  Nauczyciel matematyki w ZSO w Kluczborku. Członek SNM od 1994.

Joanna Stefańska - warsztat: "eTwinning - współpraca europejska przez Internet" w ramach XXVIKKSNM.

Tytuł warsztatów: eTwinning - współpraca europejska przez Internet
Prowadzący zajęcia: Joanna Stefańska
Grupa odbiorców: edukacja wczesnoszkolna, szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna.
Streszczenie zajęć: Prezentacja programu eTwinning oraz jego portali internetowych (europejskiego i krajowego), ze szczególnym uwzględnieniem systemu bezpłatnych szkoleń dla nauczycieli. Po zarejestrowaniu uczestników, zajęcia praktyczne - narzędzia desktopu oraz TwinSpace, w tym szczegółowe instrukcje jak nawiązać współpracę z inna placówką edukacyjną w kraju lub zagranicą oraz zawiązać partnerstwo.

Joanna Świercz - warsztat: "Przełamać rutynę, czyli matmainaczej.pl" w ramach XXVIKKSNM.

Tytuł warsztatów: Przełamać rutynę, czyli matmainaczej.pl
Prowadzący zajęcia: Joanna Świercz
Grupa odbiorców: edukacja wczesnoszkolna, szkoła podstawowa, gimnazjum.
Streszczenie zajęć: Już Einstein uważał, że zabawa to najdoskonalsza forma odkrywania. Postaram się wspólnie z uczestnikami warsztatów wcielić tę maksymę w życie. Zagramy w kółko-krzyżyk, Bingo, w grę „Poznajmy się” i „Ja mam Ty masz”. Pokaże również, jak tematy matematyczne takie jak zamiana jednostek, działania na liczbach całkowitych, czy porównywanie ułamków przedstawiam z użyciem przykładów bliskim dzieciom. Będzie też czas na zastosowanie narzędzi multimedialnych, które tak bardzo lubią nasi uczniowie.

czwartek, 29 grudnia 2016

Maria Perłowska - warsztat: "Techniki coachingowe przydatne w pracy z uczniem i rodzicami" w ramach XXVIKKSNM.

Tytuł warsztatów: Techniki coachingowe przydatne w pracy z uczniem i rodzicami
Prowadzący zajęcia: Maria Perłowska
Grupa odbiorców: edukacja wczesnoszkolna, szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna, edukacja osób dorosłych, kwestie ogólnoedukacyjne
Streszczenie zajęć: Podczas prowadzonych warsztatów doskonalona będzie umiejętność komunikacji z wykorzystaniem technik coachingowych. Uczestnicy podczas spotkania uzyskają informację na temat coachingu jako jednej z metod wsparcia. Będą mieli okazję do przećwiczenia zadawania pytań, które potrafią otworzyć rozmówcę. Zdobędą informację na temat udzielania konkretnej, odwołującej do pozytywów informacji zwrotnej i będą mieli okazję do jej przećwiczenia na zajęciach.

Maria Perłowska - warsztat: "Przywództwo edukacyjne w klasie, czyli jak zmienić sposób prowadzenia lekcji na ciekawszy dla ucznia i nauczyciela" w ramach XXVIKKSNM.

Tytuł warsztatów: Przywództwo edukacyjne w klasie, czyli jak zmienić sposób prowadzenia lekcji na ciekawszy dla ucznia i nauczyciela
Prowadzący zajęcia: Maria Perłowska
Grupa odbiorców: gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna, edukacja osób dorosłych
Streszczenie zajęć: Nauczyciele podczas tych warsztatów zdobędą informacje na temat umiejętności, które poprawiają pracę nauczyciela. Uzyskają także informacje na temat prowadzenia zajęć w przemyślany sposób, aktywizujący uczniów. Będą mieli także możliwość przećwiczenia niektórych metod prowadzenia zajęć.

XXVIKKSNM - Patronat honorowy Ministra Edukacji Narodowej

Informujemy, że XXVI Krajowa Konferencja Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki pt. "Matematyka - Lubię to!" uzyskała patronat honorowy Ministra Edukacji Narodowej.

W odpowiedzi na wniosek czytamy "Tematyka Państwa konferencji wiąże się z najnowszymi tendencjami w nauczaniu matematyki. Ulepszanie metod i narzędzi w nauczaniu na różnych etapach edukacji jest niezwykle ważne. Mam nadzieję, że wypracowane przez Państwa nowe sposoby i podejścia do nauki, pozytywnie wpłyną na cały system edukacyjny. Gratuluję przedsięwzięcia i mam nadzieję, że okaże się sukcesem organizacyjnym."

wtorek, 27 grudnia 2016

Adam Makowski i Tomasz Masłowski - warsztat: "Szatan z siódmej klasy" w ramach XXVIKKSNM.

Tytuł warsztatów: Szatan z siódmej klasy
Imiona i nazwiska osób współprowadzących zajęcia: Adam Makowski i Tomasz Masłowski
Grupa odbiorców: szkoła podstawowa, gimnazjum
Streszczenie zajęć: Podczas zajęć omówimy proponowaną podstawę programową do klas 4-8 SP pod kątem zmian w stosunku do obecnej podstawy programowej w SP i gimnazjum. Przedyskutujemy z uczestnikami zajęć ewentualne skutki takich zmian pod kątem zakresu wymagań i treści nauczania oraz kształtu podręczników. Pomożemy we właściwej interpretacji tego dokumentu. Czy szatan z siódmej klasy zdoła rozwikłać tę zagadkę?

środa, 21 grudnia 2016

Wszystkiego najlepszego ...

Ktoś miłowany tu przyjdzie
Dobre obejmą nas ręce
I będą nasze uśmiechy
srebrnym błękitem dziecięce.
Wszystko się ku nam przybliży
i w zachwyceniu ukaże
Dawno zgubione radości,
imiona nasze i twarze.



Jan Pietrzycki 

Wszystkim Członkom i Sympatykom SNM życzymy
Radosnych, pogodnych, wypełnionych gwarem rodzinnym
Świąt Bożego Narodzenia.

Zdrowia i wielu szczęśliwych chwil, wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym 2017 Roku!


Poniżej mała niespodzianka, utwór "Dzień jeden w roku" z repertuaru zespołu Czerwone Gitary w wykonaniu nauczycieli Zespołu Szkół nr 2 im. Mikołaja Reja w Kraśniku.

Anna Rybak i István Lénárt - warsztat: "Zaprzyjaźnić matematykę z geografią".

Tytuł warsztatów: Zaprzyjaźnić matematykę z geografią
Imiona i nazwiska osób współprowadzących zajęcia: Anna Rybak i István Lénárt
Grupa odbiorców: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna.
Streszczenie zajęć: Wszyscy szukamy sposobów zainteresowania uczniów matematyką. Budowanie korelacji między przedmiotowych jest jednym z nich. Podczas warsztatów uczestnicy będą zaangażowani w aktywności polegające na szacowaniu odległości, pól powierzchni, w eksperymenty ze światłem, aktywności odwołujące się do historycznego spojrzenia na Ziemię, popatrzą też na globus od strony matematycznej.

wtorek, 20 grudnia 2016

Dariusz Kulma - warsztat: "Na pozór nieistotne – jak skuteczniej uczyć matematyki".

Tytuł warsztatów: Na pozór nieistotne – jak skuteczniej uczyć matematyki
Prowadzący zajęcia: Dariusz Kulma
Reprezentuje: Firma Edukacyjno-Wydawnicza ELITMAT
Grupa odbiorców: szkoła ponadgimnazjalna
Streszczenie zajęć: Tematyką wykładu są takie elementy nauczania, które na pozór wydają się nieistotne jak np. wykorzystanie podstaw psychologii poznawczej i reguł wpływu społecznego, stosowanie słów perswazyjnych, odpowiedni system powtórek skutkujący wzrostem skuteczności w zapamiętywaniu materiału czy jakość wizualna materiałów dydaktycznych, w tym również nowoczesnych materiałów audiowizualnych.

István Lénárt - warsztat: "Nieoczekiwane piękno liczb"

Tytuł warsztatów: Nieoczekiwane piękno liczb
Prowadzący zajęcia: István Lénárt
Grupa odbiorców: gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna Streszczenie zajęć: Istnienie liczb niewymiernych i przestępnych należy do największych tajemnic w matematyce, nie mówiąc już o edukacji matematycznej. Aczkolwiek liczb niewymiernych jest dużo więcej niż wymiernych, wydają się one być ukryte wśród liczb rzeczywistych z powodu „chaosu” swoich rozwinięć dziesiętnych. Czy możemy wprowadzić jakiś porządek w tym chaosie? Czy możemy „zracjonalizować” ważne rodzaje liczb niewymiernych poprzez zmianę systemu liczbowego? Co więcej, czy możemy zrobić to tak, aby przyciągnąć, a nie przestraszyć uczących się nastolatków?

Elżbieta Paluczek - warsztat: "Matematyka w terenie czyli math- geocaching".

Tytuł warsztatów: Matematyka w terenie czyli math- geocaching
Prowadzący zajęcia: Elżbieta Paluczek
Grupa odbiorców: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna, edukacja osób dorosłych, kwestie ogólnoedukacyjne
Streszczenie zajęć: GeocachING to międzynarodowa zabawa w szukanie "skarbów" chowanych przez innych w terenie. "Skarby" to różnej wielkości pojemniki, zawierające logbook, do wpisywania obecności kolejnych znalazłem oraz różne przedmioty- niespodzianki, które można wymienić lub przenieść do innej skrzynki. Odnalezienie skrzynki polega na zlokalizowanie jej przy pomocy adresu GPS oraz wskazówek opublikowanych na stronach www.geocaching.pl.

Monika Sawicka i Katarzyna Wybraniec-Pieniążek - warsztat: "Niecodzienna przygoda z zadaniami z treścią" w ramach XXVIKKSNM.

Tytuł warsztatów: Niecodzienna przygoda z zadaniami z treścią
Prowadzący zajęcia: Monika Sawicka i Katarzyna Wybraniec-Pieniążek
Grupa odbiorców: edukacja wczesnoszkolna, szkoła podstawowa
Streszczenie zajęć: Czy matematyką można się bawić? - na to pytanie każdy z nas zna już odpowiedź :) "Niecodzienna przygoda z zadaniami z treścią" jest kolejnym dowodem na to, że to co sprawia uczniom trudności można ubrać w świetną zabawę. Zachęcam do zapoznania się z opiniami nauczycieli biorących udział w podobnych warsztatach: http://akademia.opole.pl/opinienauczycieli.html

środa, 14 grudnia 2016

Tomasz Masłowski i Piotr Nodzyński - panel dyskusyjny: "Czy dobra zmiana jest dobra? " w ramach XXVIKKSNM.


Tytuł panelu: Czy dobra zmiana jest dobra? 
Prowadzący zajęcia: Tomasz Masłowski i Piotr Nodzyński
Grupa odbiorców: edukacja wczesnoszkolna, szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna, edukacja osób dorosłych, kwestie ogólnoedukacyjne.
Streszczenie zajęć: Jak my nauczyciele matematyki mamy przygotować się do nadchodzących zmian w oświacie? - Zapraszamy na dyskusję panelową z resztą.
Forma zajęć: panel dyskusyjny
Czas trwania zajęć: 90 min

Piotr Nodzyński i Tomasz Masłowski - warsztat: "Matematyka bez formuł" w ramach XXVIKKSNM.

Tytuł warsztatów: Matematyka bez formuł
Imiona i nazwiska osób współprowadzących zajęcia: Piotr Nodzyński i Tomasz Masłowski
Grupa odbiorców: edukacja wczesnoszkolna, szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna, edukacja osób dorosłych.
Streszczenie zajęć: Matematyka bez formuł na każdym poziomie edukacji może być impulsem do pokazywania Królowej Nauk w ciekawy i zrozumiały sposób

wtorek, 13 grudnia 2016

Anna Rybak - warsztat: Techniki dowodzenia twierdzeń - jak przygotować uczniów do prawidłowego rozwiązywania zadań typu "wykaż", "udowodnij" w ramach XXVIKKSNM.

Tytuł warsztatów: Techniki dowodzenia twierdzeń - jak przygotować uczniów do prawidłowego rozwiązywania zadań typu "wykaż", "udowodnij"
Prowadzący zajęcia: Anna Rybak
Grupa odbiorców: gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna.
Streszczenie zajęć: Rozwiązywanie zadań na dowodzenie sprawia uczniom dużo problemów. Podczas wykładu zostaną poruszone następujące zagadnienia: Pojęcie twierdzenia, jego elementy, budowa twierdzeń, prawidłowe zapisy rozumowań; Trochę logiki w szkole jest niezbędne – czego koniecznie trzeba nauczyć z zakresu logiki (pomimo, że nie ma jej w podstawie programowej)? Różne techniki dowodzenia twierdzeń: Kiedy je stosować?

Anna Małgorzata Koronka - spotkanie: "Piryn i Riła - najwyższe pasma Półwyspu Bałkańskiego" w ramach XXVIKKSNM.

Tytuł warsztatów: Piryn i Riła - najwyższe pasma Półwyspu Bałkańskiego
Prowadzący zajęcia: Anna Małgorzata Koronka
Grupa odbiorców: edukacja wczesnoszkolna, szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna, edukacja osób dorosłych, kwestie ogólnoedukacyjne
Streszczenie zajęć: Od kilku lat uczestniczę w wyprawach po górach, z plecakiem pełnym i ciężkim wraz z grupą nauczycieli z Łomży, pokonując własne słabości i wchodząc coraz wyżej. Wcześniej kilka wędrówek po Ukrainie - Czarnohora, Gorgany, Świdowiec; dwa lata temu Gruzja - Kaukaz Wielki, Tuszetia - najdziksza częśc Gruzji; w zeszłym roku rumuńskie Karpaty - pełne wilków i niedźwiedzi odludne pasmo Godeanu i pięknego Retezatu.

Piotr Nodzyński i Tomasz Masłowski - warsztat: "XXVI lat KANGURA i SNM".

Tytuł warsztatów: XXVI lat KANGURA i SNM
Imiona i nazwiska osób współprowadzących zajęcia: Piotr Nodzyński i Tomasz Masłowski
Grupa odbiorców: edukacja wczesnoszkolna, szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna
Streszczenie zajęć: Na wykładzie opowiemy o 26 latach Kangura Matematycznego

Lidia Kołodziej - warsztaty: "Matematyka na wyciągnięcie ręki..." w ramach XXVIKKSNM.

Tytuł warsztatów: Matematyka na wyciągnięcie ręki...
Prowadzący zajęcia: Lidia Kołodziej
Jeżeli reprezentujesz wydawnictwo lub inną organizację, podaj proszę nazwę: .
Grupa odbiorców: edukacja wczesnoszkolna, szkoła podstawowa, gimnazjum.
Streszczenie zajęć: Na zwykłej lekcji matematyki w klasie dzieci nie zawsze chcą się uczyć. Jak to zmienić? Podzielę się moimi pomysłami.

piątek, 9 grudnia 2016

Jolanta Lazar - warsztat: "Kosmiczne lekcje matematyki" w ramach XXVIKKSNM.

Tytuł warsztatów: Kosmiczne lekcje matematyki
Prowadzący zajęcia: Jolanta Lazar
Grupa odbiorców: szkoła podstawowa, gimnazjum
Streszczenie zajęć: Na zajęciach zaprezentuję elementy scenariuszy zajęć integrujących wiedzę o Kosmosie i Matematykę. Przedstawię jak pokazuję uczniom, że matematyka w astronomii jest niezbędna i jak ucząc matematyki można zainteresować uczniów astronomią. Intrygujące pytania: „Jaki taniec tańczy Wenus?, „Dlaczego satelita nie spada na Ziemię?”, „Jaki kształt ma galaktyka?”, „Kiedy czarny smok pożera Słońce?” wzbudzają ciekawość nie tylko ucznia.

Jolanta Lazar - warsztat:"Matematyka z Moodle, czyli jak moodlersi radzą sobie z matematyką" w ramach XXVIKKSNM.

Tytuł warsztatów: Matematyka z Moodle, czyli jak moodlersi radzą sobie z matematyką
Prowadzący zajęcia: Jolanta Lazar
Grupa odbiorców: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna
Streszczenie zajęć: Martin Dougiamas - autor Moodle, tworząc platformę kierował się filozofią pedagogiki konstruktywistycznej, czyli uczenia polegającego na integracji nowych doświadczeń z już posiadaną wiedzą. Rolą nauczyciela w tym procesie jest przede wszystkim pomoc w samodzielnej nauce, wspieranie i motywowanie ucznia. Praca na platformie pozwala na bliski kontakt z uczniem i między uczniami. Uczniowie uczą się od nauczyciela, ale także wzajemnie od siebie. Zajęcia poprowadzę w pracowni komputerowej. Poznamy empirycznie platformę jako narzędzie pracy metodą odwróconej klasy, stosowania cyklu Kolba i oceniania kształtującego. Na początku poznamy miejsce pracy moich uczniów, wcielimy się w ich rolę i wykonamy kilka aktywności. Potem powrócimy do roli nauczyciela i nauczymy się tworzyć aktywności na platformie.

Krzysztof Mostowski - warsztat: "Liczenie w pamięci z kalkulatorem w ręku" w ramach XXVIKKSNM.

Tytuł warsztatów: Liczenie w pamięci z kalkulatorem w ręku
Prowadzący zajęcia: Krzysztof Mostowski
Grupa odbiorców: edukacja wczesnoszkolna, szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna, edukacja osób dorosłych, kwestie ogólnoedukacyjne.
Streszczenie zajęć: Jak działa Twój kalkulator, co można policzyć używając prostego kalkulatora? Kalkulator to tylko proteza, która nic nie zrobi za nas, nawet nie policzy 2 + 2 * 2 , a znak "=" działa dziwnie. Poznanie możliwości potężnego kalkulatora czterodziałoniowego, dopuszczonego do Egzaminu Maturalnego, liczącego granice ciągów rekurencyjnych i pokazującego rozwiązania równań kwadratowych. Liczymy w głowie z kalkulatorem w ręku. Od nauczania wczesnoszkolnego do matury.

Bernadetta Wójtowicz - warsztat: "GeoGebra dla początkujących" w ramach XXVIKKSNM.

Tytuł warsztatów: GeoGebra dla początkujących
Prowadzący zajęcia: Bernadetta Wójtowicz
Grupa odbiorców: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna.
Streszczenie zajęć: Chciałabym zaprezentować uczestnikom warsztatów różne możliwości GeoGebry. Zaczniemy od konstrukcji geometrycznych, nawigowania po poszczególnych etapach konstrukcji, ale też zastosujemy suwaki do zmiany wartości parametrów funkcji. Użyjemy opcji pokaż/ukryj, aby wyświetlać w zależności od potrzeb np szczególne odcinki w czworokącie. Pokażę przekształcenia geometryczne oraz wykresy ciągów.

wtorek, 6 grudnia 2016

Małgorzata Zbińkowska i Alina Przychoda = warsztat:"Zobaczę-dotknę-wiem i umiem" w ramach XXVIKKSNM.


Tytuł warsztatów: Zobaczę-dotknę-wiem i umiem
Prowadzący zajęcia: Małgorzata Zbińkowska i Alina Przychoda
Grupa odbiorców: gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna
Streszczenie zajęć: Na zajęciach przedstawimy gotowe materiały (scenariusze, zadania, aplety zebrane w GeoGebrabook), które powstały w trakcie realizacji projektu „Zobaczę-dotknę-wiem i umiem”. Projekt przeznaczony był dla uczniów gimnazjum. Przeszli oni cykl zajęć z wykorzystaniem programu GeoGebra, pracowali z „kartką papieru”- origami matematyczne oraz z klockami RECO. Połączenie działań TI, wykonywanie konstrukcji przez „zaginanie kartek papieru”, budowanie brył o zadanych własnościach aktywizowało uczniów prowokowało do eksperymentowania i odkrywania. Podzielimy się swoimi obserwacjami.
Forma zajęć: warsztat
Czas trwania zajęć: 60 min

poniedziałek, 5 grudnia 2016

Zakończyliśmy rejestrację uczestników na XXVIKKSNM konferencję.

Formularz niedostępny!!!



Rejestracja została zakończona. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani udziałem prosimy o telefon do Biura SNM i pozostawienia namiarów telefonicznych. W przypadku rezygnacji uczestników skontaktujemy się z Państwem.

Rejestracja możliwa tylko dla przedstawicieli firm.
Prosimy o kontakt z koordynatorem konferencji Panią Joanna Świercz, tel: 791 753 103




 

Grażyna Karczyńska, Ewa Gałęska, Renata Toboła - warsztat: "Rozwiązywanie zadań metodą kruszenia w szkole podstawowej" w ramach XXVIKKSNM.

Tytuł warsztatów: Rozwiązywanie zadań "metodą kruszenia" w szkole podstawowej
Prowadzący zajęcia: Grażyna Karczyńska, Ewa Gałęska, Renata Toboła
Grupa odbiorców: szkoła podstawowa
Streszczenie zajęć: Podczas warsztatów zaprezentujemy metodę "kruszenia zadań", która może stanowić atrakcyjną dla uczniów metodę pracy. Pobudza ona do poszukiwań nowych rozwiązań i rozwija oryginalność myślenia.
Forma zajęć: warsztat
Czas trwania zajęć: 60 min

czwartek, 1 grudnia 2016

Grzegorz Derbis - warsztat: "Test KAHOOT na lekcji matematyki" w ramach XXVIKKSNM.

Tytuł warsztatów: Test KAHOOT na lekcji matematyki
Prowadzący zajęcia: Grzegorz Derbis
Grupa odbiorców: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna
Streszczenie zajęć: W ramach warsztatów poznamy sposób obsługi testu Kahoot. Testu, który angażuje uczniów do pracy i rywalizacji. Uczniowie odpowiadają na postawione pytania oraz rozwiązują zadania na swoich komputerach lub smartfonach - jednocześnie utrzymując kontakt z nauczycielem i tablicą. Zaciekawiłem? W takim razie serdecznie zapraszam na warsztaty. Oczywiście poznamy również sposób samodzielnego tworzenia takiego testu. Raz utworzony test możemy wielokrotnie powtarzać w dowolnym miejscu na świecie, bo jest on oczywiście dostępny online.